Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego w Żakowie

Dobry Start

dobrystart

Dziennik elektroniczny

vulcan

Imieniny!

Dzisiaj: Eustachego Marii
Jutro: Anety Bogdana
Pojutrze: Emila Erwina

Tysiące na książki!

nprc2017

Napisali o nas

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

 


A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

 

AKTUALNOŚCI:

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/_www2/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/500x341-images-stories-strony-zakow_dworek.jpg'
  • Lack of access rights - File '/_www2/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/500x341-images-stories-strony-zakow_dworek.jpg'

Dwór i nazwa

zakow_dworek

W Żakowie znajduje się piękny dwór, który wzniesiony został w końcu XIX w. Dobra żakowskie z przyległościami nabył w 1796 r. Jan Wierzbicki od Antoniego Rudzińskiego, wojewodzica warszawskiego i starosty śmidyńskiego. Następnie przeszły w ręcę jego dzieci: Hipolita, Bazylego, Mikołaja i Justyny Wierzbickich. Ostatecznie po rezygnacji pozostałych sukcesorów w 1815 r. dobra objął Michał Wierzbicki. Jednak już w 1824 r. kupił je na licytacji Michał Chełkowski i odstapił swoje prawa Ignacemu Stawarskiemu. Po jego śmierci w 1835 r. dobra odziedziczyła wdowa Barbara z Wierzbickich oraz dzieci: Franciszek, Seweryn, Ignacy oraz Magdalena i Józefa zamężna Ryx. Trzej synowie pozostawali za granicą, wobec czego ich schedy w 1837 r. zostały skonfiskowane przez skarb Królestwa Polskiego.

Jednak w 1838 r. scheda Ignacego Stawiarskiego juniora została uwolniona, a w 1841 r. stał się on właścicielem całego majątku. Od 1859 r. Żaków należał do Jana Flauta, a 10 lat później do Nikodema Wojdy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej należał do Kieniewiczów, a na koniec do Maksymiliana Czapka.

Do niedawna użytkownikiem dworu była szkoła podstawowa. Architektura budynku posiada cechy klasycystyczne oraz neogotyckie. Jest murowany z cegły i otynkowany. Nieregularny, częściowo parterowy z mieszkalnym poddaszem, częściowo piętrowy. Na planie prostokąta, z portykiem od frontu złożonym z dwóch półkolumn jońskich, zwieńczony trójkątnym szczytem. W elewacji bocznej otwarty taras z balustradą tralkową i schodami do parku. Dwuosiowa część piętrowa, wieńczona jest neogotyckim szczytem sterczynowym. Po drugiej wojnie światowej dwór został niefortunnie rozbudowany od tyłu, co stylistycznie zniekształcało jego bryłę. Układ wnętrz jest dwutraktowy z prostokątną sienią i schodami. Dachy dwuspadowe kryte obecnie blachą. Wokół dworu ostały się pozostałości parku krajobrazowego, którego stan nadwerężyły wichury i szkodniki.


Nazwa Żaków pochodzi od staropolskiego wyrazu żak, oznaczającego ucznia, posługacza kościelnego i pomocnika plebana. Być może taki pomocnik kościelny był właścicielem zagrody, która rozwinęła się w wieś. Niewykluczone, że była to własność kościelna.


You have no rights to post comments

Aktywna tablica

aktywna tablica

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

gab 07

Pro Masovia dla Żakowa

promasovia

Zielone szkoły - galerie

Programowanie - ucz się i startuj w konkursach

business-15822 640

Impreza? Tak, ale bezpiecznie!

Sport

berek

UKS ?BEREK? ŻAKÓW realizuje zadanie publiczne pod tytułem: Organizacja zajęć sportowych, lekkoatletyki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz udział w zawodach sportowych dzieci i młodzieży w okresie od dnia 1 lutego 2018r. do dnia 31 grudnia 2018r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem Gminy Siennica  reprezentowanym przez wojta p. Grzegorza Zielińskiego a Uczniowskim Klubem Sportowym ?Berek? Żaków. Kwota dotacji wynosi 5000 zł + środki własne 500 zł.

 

Aktualności

Podsumowania

20-lecie Berka

20-lecie Berka - prezentacja (pdf)

Ale zajrzyj także tu:

 herb2

Oszczędzaj i Ty!

zakow

Sekretne drzwi

Sprawdź, dokąd Cię przeniosą?
drzwi2

OSP Żaków

Logowanie

Nowy artykuł

Copyright © 2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.