13 grudnia - Dzień Otwarty

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/_www2/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/400x548-images-patron-zawisza.jpg'

Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: hostname nor servname provided, or not known in /domains/zakow.edu.pl/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://zakow.edu.pl_www2/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/400x548-images-patron-zawisza.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: hostname nor servname provided, or not known in /domains/zakow.edu.pl/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Zawisza Czarny - nasz patron

Zawisza Czarny - rzeźba

Dlaczego Zawisza?

Aut.: Tadeusz Gnoiński

Gdy słyszę hasło: Zawisza Czarny, to na myśl przychodzą proste skojarzenia. Polski rycerz, człowiek honoru, obrońca wiary chrześcijańskiej, za którą ostatecznie oddał życie, zwycięzca turniejów, uczestnik życia politycznego średniowiecznej Europy przełomu XIV i XV wieku. Czy ten człowiek może być dla dzisiejszej młodzieży wzorem, czy z jego postawy życiowej można się czegoś nauczyć? Myślę, że tak. Ale jak przekonać nie przekonanych?

Może podeprzeć się cytatem z autorytetu, jakim niewątpliwie jest Jan Długosz? Pisał on w Kronikach: „Żaden nie przewyższył Zawiszy Czarnego szlachetnością i dzielnością bohaterską. Słynął odwagą i wielkimi czyny, w których nikt mu nie wyrównał. Z wielkimi umysłu darami łączył biegłość w sztuce wojennej”. W liście Zygmunta Luksemburskiego napisanym po śmierci Zawiszy Czarnego czytamy natomiast: „Rycerstwo straciło w Zawiszy najzręczniejszego i najobrotniejszego towarzysza i wodza. Jak to zresztą całemu światu wiadomo, najdzielniejszym był rycerzem, najdoświadczeńszym wojownikiem i wielkim dyplomatą”.

Jemu współcześni mieli o Nim tak dobre zdanie. Więc był to dzielny, szlachetny człowiek, dobry towarzysz i wódz, ponadto dyplomata. Posłował przecież wielokrotnie między dworem królewskim Władysława Jagiełły, a dworem Zygmunta Luksemburskiego – króla Węgier, a później cesarza. Podczas soboru w Konstancji odegrał niepoślednią rolę jako delegat Polski. Rzeczywiście brał udział w wielkiej polityce, poruszał się między znakomitościami tamtych czasów. Podejmował koronowane głowy.

Czego dokonał? Zwyciężył w pojedynku Jana z Aragonii, niezwyciężonego rycerza zachodniej Europy. To akurat nie jest całkiem pewne, ale opinia świetnego „zawodnika” nie wzięła się przecież bez przyczyny. Dokonał jeszcze jednej sztuki cenionej wtedy, a i dziś pewnie. Pomnożył niepomiernie swój majątek. Rzemiosło wojenne, a w tym był uznanym mistrzem, było dla niego zajęciem dochodowym. Ryzykował jednak przy tym własną głową.

Ale przede wszystkim był patriotą! Przed Wielką Wojną musiał dokonać wyboru. Opowiedzieć się za Zygmuntem, sprzymierzeńcem Krzyżaków, na którego dworze przebywał i rozpoczynał karierę, czy stanąć u boku Władysława Jagiełły. Wybrał obronę Polski, swojej Ojczyzny. Czym się kierował, o czym wtedy myślał? Czy nie drżała mu ręka, gdy uderzać miał wroga, zakonnika, okrytego symbolem krzyża i noszącego nierzadko na piersi święte relikwie? Może po prostu kochał swoją Ojczyznę i był gotów do pracy i poświęceń dla Niej?

Dziś jest postacią legendarną. Jest to dobra legenda, nie ma w niej miejsca na kłamstwo, złe uczynki, dwuznaczności. Rycerz bez skazy, człowiek bez skazy, życie bez skazy. Jakie życie, taka śmierć. Śmierć bohatera w obronie chrześcijaństwa, zgodnie z dewizą rycerską: być wiernym królowi, wierze, damom. Właśnie! Bronić jeszcze wdów i sierot, pomagać więc słabszym, biednym, skrzywdzonym przez los. To piękna postawa życiowa, ceniona i dziś. Trudniej jednak znaleźć naśladowców.

Myślę, że ideały rycerskie średniowiecza warte są przypomnienia, a tamta epoka może inspirować współczesnego człowieka. Ponadczasowe są bowiem wartości, a czasy, mimo że tak odległe, atrakcyjne dla dzieci, działające na ich wyobraźnię. Rycerz zakuty w zbroi od stóp do głów, turnieje, stroje, zamki… W naszym programie wychowawczym spróbujemy adaptować „siedem nauk rycerskich” na potrzeby współczesności, a sześcioletni czas przebywania w naszym Zespole podzieliliśmy na trzy cykle: w szkole podstawowej kl. I-III – paziowie, IV-VI – giermkowie i gimnazjaliści – rycerze. Będziemy przekonywać, że etyka rycerska, w której cennymi wartościami są: prawdomówność, honor, przyjaźń, męstwo, rozwaga, wierność mogą prowadzić drogą moralnego, uczciwego życia, a pomocne w tym będą także: wiedza i sprawność fizyczna, umiejętność tolerowania innych poglądów niż nasze i brania odpowiedzialności za swoje uczynki.

Nie sądzę, że przed nami stoi łatwe zadanie. Honor, cnota, ojczyzna, wiara, nauka, Polska to pojęcia, o których młodzież nie bardzo chce rozmawiać, są wstydliwie przemilczane, nie kierujemy się nimi w życiu, mimo że je znamy. Co oznacza dzisiaj słowo - patriotyzm? Może sięgając do korzeni uda się odpowiedzieć na to pytanie i połączyć znowu „teorię z praktyką”.

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.