Dobry Start

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

KALENDARIUM ŻYCIA ZAWISZY CZARNEGO Z GARBOWA HERBU SULIMA
Opracował Tadeusz Gnoiński

ok. 1375     urodził się Zawisza, syn Mikołaja, średnio zamożnego szlachcica z Małopolski.
1397     pierwsza historyczna wzmianka o Zawiszy Czarnym (dokument wystawiony przez Władysława Jagiełłę 29.XI. w Sandomierzu).
1408 - udział Zawiszy w wyprawie Zygmunta Luksemburskiego na Bośnię.
1409 - 1411     udział w Wielkiej wojnie z krzyżakami i w bitwie pod Grunwaldem. Zawisza porzucił intratną służbę u Zygmunta Luksemburskiego, sprzymierzeńca Krzyżaków.
1414     otrzymał starostwo kruszwickie.
1415 - 1418     bierze aktywny udział w działalności polskiej delegacji na sobór w Konstancji.
1415     prawdopodobny zwycięski pojedynek z Janem z Aragonii.
1422     otrzymuje od Władysława Jagiełły starostwo lubowelskie (spiskie).
1422     walczy po stronie Zygmunta Luksemburczyka z husytami (kilkumiesięczna niewola).
1424     Zawisza Czarny wydaje wspaniałą ucztę dla przebywających w Krakowie królów, książąt i wyższego duchowieństwa z okazji koronowania małżonki Władysława Jagiełły Zofii Holszańskiej.
1426     Zawisza kupuje zamek w Rożnowie.
1428     bierze udział w nieudanej wyprawie Zygmunta Luksemburskiego przeciwko Turkom. Śmierć Zawiszy Czarnego pod Golubcem.