Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego w Żakowie

Dobry Start

dobrystart

Dziennik elektroniczny

vulcan

Imieniny!

Dzisiaj: Eustachego Marii
Jutro: Anety Bogdana
Pojutrze: Emila Erwina

Tysiące na książki!

nprc2017

Napisali o nas

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

 


A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

 

AKTUALNOŚCI:

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/_www2/images/patron/sulima.jpg'
  • Lack of access rights - File '/_www2/images/patron/sulima.jpg'

SULIMA - herb Zawiszy Czarnego


Sulima - Najwybitniejszym przedstawicielem rodu Sulimów w XV w. był Zawisza Czarny z Garbowa. Z jego osobą jest związane staropolskie przysłowie ?polegać jak na Zawiszy". Dzielny rycerz, wybitny dyplomata czasów Władysława Jagiełły, dworzanin Zygmunta Luksemburskiego, króla węgierskiego. Jego śmierć, owianą legendą, sławiły współczesne kroniki i utwory rymowane, jak chociażby utwór Adama Świnki.

 

Herb Sulima
 

Herb Zawiszy Czarnego wyobrażono w Księdze brackiej św. Krzysztofa na Aribergu w Tyrolu. Przedstawia on w tarczy podzielonej w poprzek, w polu górnym srebrnym wynurzającego się czarnego orła o srebrnym dziobie i z takąż przepaską (pirizonium) przez skrzydła i czerwonym językiem, a w dolnym czerwonym trzy kamienie złote: dwa u góry, jeden pod nimi. Nad tarczą hełm srebrny zamknięty na ciemno, okryty kapucą z labrami w prawej połowie srebrnymi, w lewej czerwonymi. W klejnocie orzeł identyczny z figurą w tarczy. Tak samo ? lecz bez klejnotu ? blazonuje Sulimę Jan Długosz w Klejnotach. Identycznie wyobrażają ją herbarze sztokhoimski i Zlotego Runa, w których przypisana została dziedzicom Oporowa, głównie Władysławowi, wicekanclerzowi Królestwa Polskiego w latach 1429-1434, następnie biskupowi włocławskiemu w latach 1433-1449 i arcybiskupowi gnieźnieńskiemu w latach 1449-1453.

Zachowało się kilka pieczęci sygnowanych Sulima, m.in. Andrzeja, podsędka ziemskiego krakowskiego z 1373, Stanisława z Klimontowa i Charbinowic, sędziego sandomierskiego z 1433, Jana Farureja, brata Zawiszy Czarnego z 1438 r.

Poświęćmy nieco słów rodzinie Sulimczyków z Garbowa, których protoplastą był Mikołaj, kasztelan konarsko-sieradzki w latach 1388-1391, zmarły około 1400 r. Ożeniony z Dorotą pozostawił trzech synów: Zawiszę Czarnego z Garbowa, starostę kruszwickiego 1419, spiskiego 1422-1428, a w końcu lubowelskiego 1425-1428, poległego pod Golubiem 1428 r., Jana Farureja, stolnika krakowskiego w latach 1435-1458 i Piotra Kruczkę. Z czterech synów Zawiszy Czarnego dwaj zginęli śmiercią rycerza. Stanisław poległ w bitwie pod Warną 1444 r., a najmłodszy Jan z Rożnowa, starosta kolski, poległ pod Chojnicami w 1454 r. Nagrobek tego ostatniego zachował się w kościele w Kole. Najstarszy z synów Zawiszy, Marcin również bił się pod Warną, a po klęsce dopiero w połowie 1446 r. powrócił do kraju. Jan Farurej, stolnik krakowski w latach 1435-1453 miał trzech synów: Zawiszę z Garbowa, Piotra z Ossownicy i Stefana, natomiast Piotr Kruczka pozostawił córkę Elżbietę, żonę Jakuba z Taszowa i syna Stefana.

Źródło: Jerzy Łojko. Średniowieczne herby polskie. KAW Poznań 1985.

You have no rights to post comments

Aktywna tablica

aktywna tablica

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

gab 07

Pro Masovia dla Żakowa

promasovia

Zielone szkoły - galerie

Programowanie - ucz się i startuj w konkursach

business-15822 640

Impreza? Tak, ale bezpiecznie!

Sport

berek

UKS ?BEREK? ŻAKÓW realizuje zadanie publiczne pod tytułem: Organizacja zajęć sportowych, lekkoatletyki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz udział w zawodach sportowych dzieci i młodzieży w okresie od dnia 1 lutego 2018r. do dnia 31 grudnia 2018r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem Gminy Siennica  reprezentowanym przez wojta p. Grzegorza Zielińskiego a Uczniowskim Klubem Sportowym ?Berek? Żaków. Kwota dotacji wynosi 5000 zł + środki własne 500 zł.

 

Aktualności

Podsumowania

20-lecie Berka

20-lecie Berka - prezentacja (pdf)

Ale zajrzyj także tu:

 herb2

Oszczędzaj i Ty!

zakow

Sekretne drzwi

Sprawdź, dokąd Cię przeniosą?
drzwi2

OSP Żaków

Logowanie

Nowy artykuł

Copyright © 2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.