Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego w Żakowie

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponagimnazjalnych 2018/19

plakat rekrutacja

Kryteria oceny

kryteria oceny

Terminy rekrutacji ósmoklasistów i gimnazjalistów

Terminy rekrutacji ósmoklasistów

osmoklasisty terminy

 

Terminy rekrutacji gimnazjalistów

terminy

100lecie

Dobry Start

dobrystart

Dziennik elektroniczny

vulcan

Imieniny!

Dzisiaj: Mikolaja Stanislawa
Jutro: Rogera Serafiny
Pojutrze: Alberta Leopolda

Tysiące na książki!

nprc2017

Napisali o nas

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

 


A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

 

AKTUALNOŚCI:

Uwaga
  • Lack of access rights - File '/_www2/images/patron/sulima.jpg'
  • Lack of access rights - File '/_www2/images/patron/sulima.jpg'

Warning: copy() [function.copy]: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: hostname nor servname provided, or not known in /domains/zakow.edu.pl/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

Warning: copy(http://zakow.edu.pl_www2/images/patron/sulima.jpg) [function.copy]: failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: hostname nor servname provided, or not known in /domains/zakow.edu.pl/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 668

SULIMA - herb Zawiszy Czarnego


Sulima - Najwybitniejszym przedstawicielem rodu Sulimów w XV w. był Zawisza Czarny z Garbowa. Z jego osobą jest związane staropolskie przysłowie „polegać jak na Zawiszy". Dzielny rycerz, wybitny dyplomata czasów Władysława Jagiełły, dworzanin Zygmunta Luksemburskiego, króla węgierskiego. Jego śmierć, owianą legendą, sławiły współczesne kroniki i utwory rymowane, jak chociażby utwór Adama Świnki.

 

Herb Sulima
 

Herb Zawiszy Czarnego wyobrażono w Księdze brackiej św. Krzysztofa na Aribergu w Tyrolu. Przedstawia on w tarczy podzielonej w poprzek, w polu górnym srebrnym wynurzającego się czarnego orła o srebrnym dziobie i z takąż przepaską (pirizonium) przez skrzydła i czerwonym językiem, a w dolnym czerwonym trzy kamienie złote: dwa u góry, jeden pod nimi. Nad tarczą hełm srebrny zamknięty na ciemno, okryty kapucą z labrami w prawej połowie srebrnymi, w lewej czerwonymi. W klejnocie orzeł identyczny z figurą w tarczy. Tak samo — lecz bez klejnotu — blazonuje Sulimę Jan Długosz w Klejnotach. Identycznie wyobrażają ją herbarze sztokhoimski i Zlotego Runa, w których przypisana została dziedzicom Oporowa, głównie Władysławowi, wicekanclerzowi Królestwa Polskiego w latach 1429-1434, następnie biskupowi włocławskiemu w latach 1433-1449 i arcybiskupowi gnieźnieńskiemu w latach 1449-1453.

Zachowało się kilka pieczęci sygnowanych Sulima, m.in. Andrzeja, podsędka ziemskiego krakowskiego z 1373, Stanisława z Klimontowa i Charbinowic, sędziego sandomierskiego z 1433, Jana Farureja, brata Zawiszy Czarnego z 1438 r.

Poświęćmy nieco słów rodzinie Sulimczyków z Garbowa, których protoplastą był Mikołaj, kasztelan konarsko-sieradzki w latach 1388-1391, zmarły około 1400 r. Ożeniony z Dorotą pozostawił trzech synów: Zawiszę Czarnego z Garbowa, starostę kruszwickiego 1419, spiskiego 1422-1428, a w końcu lubowelskiego 1425-1428, poległego pod Golubiem 1428 r., Jana Farureja, stolnika krakowskiego w latach 1435-1458 i Piotra Kruczkę. Z czterech synów Zawiszy Czarnego dwaj zginęli śmiercią rycerza. Stanisław poległ w bitwie pod Warną 1444 r., a najmłodszy Jan z Rożnowa, starosta kolski, poległ pod Chojnicami w 1454 r. Nagrobek tego ostatniego zachował się w kościele w Kole. Najstarszy z synów Zawiszy, Marcin również bił się pod Warną, a po klęsce dopiero w połowie 1446 r. powrócił do kraju. Jan Farurej, stolnik krakowski w latach 1435-1453 miał trzech synów: Zawiszę z Garbowa, Piotra z Ossownicy i Stefana, natomiast Piotr Kruczka pozostawił córkę Elżbietę, żonę Jakuba z Taszowa i syna Stefana.

Źródło: Jerzy Łojko. Średniowieczne herby polskie. KAW Poznań 1985.

You have no rights to post comments

Rekrutacja - Szkoła Podstawowa

Rekrutacja - Oddział Przedszkolny

Terminarz wydarzeń

terminarz0

Podręczniki do religii 2018/19

Aktywna tablica

aktywna tablica

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

gab 07

Pro Masovia dla Żakowa

promasovia

Zielone szkoły - galerie

Programowanie - ucz się i startuj w konkursach

business-15822 640

Impreza? Tak, ale bezpiecznie!

Sport

berek

UKS „BEREK’ ŻAKÓW realizuje zadanie publiczne pod tytułem: Organizacja zajęć sportowych, lekkoatletyki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz udział w zawodach sportowych dzieci i młodzieży w okresie od dnia 1 lutego 2018r. do dnia 31 grudnia 2018r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem Gminy Siennica  reprezentowanym przez wojta p. Grzegorza Zielińskiego a Uczniowskim Klubem Sportowym „Berek” Żaków. Kwota dotacji wynosi 5000 zł + środki własne 500 zł.

 

Aktualności

Podsumowania

20-lecie Berka

20-lecie Berka - prezentacja (pdf)

Ale zajrzyj także tu:

 herb2

Oszczędzaj i Ty!

zakow

Sekretne drzwi

Sprawdź, dokąd Cię przeniosą?
drzwi2

OSP Żaków

Logowanie

Nowy artykuł

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.