Dobry Start

napisali

Nasze wolontariuszki w TVP1

wolontariuszki

A tu w Radio Warszawa (03.11.2015)

radio

• Lack of access rights - File '/_www2/images/patron/sulima.jpg'

SULIMA - herb Zawiszy Czarnego

Sulima - Najwybitniejszym przedstawicielem rodu Sulimów w XV w. był Zawisza Czarny z Garbowa. Z jego osobą jest związane staropolskie przysłowie ?polegać jak na Zawiszy". Dzielny rycerz, wybitny dyplomata czasów Władysława Jagiełły, dworzanin Zygmunta Luksemburskiego, króla węgierskiego. Jego śmierć, owianą legendą, sławiły współczesne kroniki i utwory rymowane, jak chociażby utwór Adama Świnki.

Herb Sulima

Herb Zawiszy Czarnego wyobrażono w Księdze brackiej św. Krzysztofa na Aribergu w Tyrolu. Przedstawia on w tarczy podzielonej w poprzek, w polu górnym srebrnym wynurzającego się czarnego orła o srebrnym dziobie i z takąż przepaską (pirizonium) przez skrzydła i czerwonym językiem, a w dolnym czerwonym trzy kamienie złote: dwa u góry, jeden pod nimi. Nad tarczą hełm srebrny zamknięty na ciemno, okryty kapucą z labrami w prawej połowie srebrnymi, w lewej czerwonymi. W klejnocie orzeł identyczny z figurą w tarczy. Tak samo ? lecz bez klejnotu ? blazonuje Sulimę Jan Długosz w Klejnotach. Identycznie wyobrażają ją herbarze sztokhoimski i Zlotego Runa, w których przypisana została dziedzicom Oporowa, głównie Władysławowi, wicekanclerzowi Królestwa Polskiego w latach 1429-1434, następnie biskupowi włocławskiemu w latach 1433-1449 i arcybiskupowi gnieźnieńskiemu w latach 1449-1453.

Zachowało się kilka pieczęci sygnowanych Sulima, m.in. Andrzeja, podsędka ziemskiego krakowskiego z 1373, Stanisława z Klimontowa i Charbinowic, sędziego sandomierskiego z 1433, Jana Farureja, brata Zawiszy Czarnego z 1438 r.

Poświęćmy nieco słów rodzinie Sulimczyków z Garbowa, których protoplastą był Mikołaj, kasztelan konarsko-sieradzki w latach 1388-1391, zmarły około 1400 r. Ożeniony z Dorotą pozostawił trzech synów: Zawiszę Czarnego z Garbowa, starostę kruszwickiego 1419, spiskiego 1422-1428, a w końcu lubowelskiego 1425-1428, poległego pod Golubiem 1428 r., Jana Farureja, stolnika krakowskiego w latach 1435-1458 i Piotra Kruczkę. Z czterech synów Zawiszy Czarnego dwaj zginęli śmiercią rycerza. Stanisław poległ w bitwie pod Warną 1444 r., a najmłodszy Jan z Rożnowa, starosta kolski, poległ pod Chojnicami w 1454 r. Nagrobek tego ostatniego zachował się w kościele w Kole. Najstarszy z synów Zawiszy, Marcin również bił się pod Warną, a po klęsce dopiero w połowie 1446 r. powrócił do kraju. Jan Farurej, stolnik krakowski w latach 1435-1453 miał trzech synów: Zawiszę z Garbowa, Piotra z Ossownicy i Stefana, natomiast Piotr Kruczka pozostawił córkę Elżbietę, żonę Jakuba z Taszowa i syna Stefana.

Źródło: Jerzy Łojko. Średniowieczne herby polskie. KAW Poznań 1985.