13 grudnia - Dzień Otwarty

Zuzia zawodniczką karate

Nasze wywiady – wywiady z ucz. kl. I.  im.  – Zuzanną Trąbińską

Wywiad 1. Kasi Zgódka

Zuziu, wiemy, że interesujesz się i uprawiasz karate! Kiedy się to zaczęło?
Moja przygoda z karate trwa już od pierwszej klasy podstawówki.

W jaki sposób nastąpiło Twoje pierwsze spotkanie z tą dziedziną sportu?
Mama przyniosła jakąś ulotkę do domu o  zajęciach dla dzieci – karate.

I…?
I zaczęłam uczęszczać na takie zajęcia, najpierw do Siennicy, a potem w Grzebowilku. Są to zajęcia z Sensei.

A kto to taki?!
Sensei to japoński tytuł stosowany podczas zwracania się do ludzi, którzy osiągnęli pewien poziom mistrzostwa we własnej dziedzinie. W japońskich sztukach walki jest to termin określający starszego stopniem instruktora. Nasz Sensei ma już czarny pas karate.

Czy obecnie chodzisz na zajęcia tak z przyzwyczajenia?
Nie! Wciąż to lubię i jak tylko mam czas, to biorę udział w zajęciach.

A co robi się na takich zajęciach?
Ćwiczymy różne techniki walki.

Proszę, podaj nam trochę fachowych terminów, które słyszysz na takich zajęciach.
Mogę podać kilka nazw technik walki: tsuki (jodan, chudan, gedan), hiza, geri.

A umiesz też liczyć po japońsku?
Proszę bardzo! 1- ichi, 2- ni, 3- san, 4-shi, 5-go, 6-roku, 7-schichi, 8- hachi, 9- ku, 10 – ju.

Na jakim poziomie są Twoje umiejętności?
Mam już niebieski pas.

W jaki sposób go zdobyłaś?
Musiałam zdać kilka egzaminów. Po kolei zdobywałam belki, a potem zmieniłam kolor pasa.

Powiedz nam, jakie są kolory pasów po kolei.
Pierwszy to biały, a potem pomarańczowy, niebieski, żółty, zielony, brązowy i…czarny!

Więc życzę Ci czarnego pasa!

Wywiad 2. Oli Zięby

Jak czujesz się z tym, że jesteś najmłodszą, a zarazem najlepszą w nauce  gimnazjalistką w naszej szkole?
Normalnie, nie czuję jakiejś większej różnicy, że zostałam tak wyróżniona poza tym, że trzeba trochę bardziej sie przyłożyć i więcej popracować.

No właśnie, a jak to jest? Nauka przychodzi Ci z łatwością, czy musisz się jednak solidnie przyłożyć, aby osiągnąć takie sukcesy?
Niektóre rzeczy są łatwe i po prostu poświęcam na nie mniej czasu, ale czasem zdarza się tak że nauczyciel coś tłumaczy i tłumaczy, a ja nadal nie rozumiem i wtedy muszę przerobić to jeszcze raz samodzielnie i sama wytłumaczyć sobie w taki sposób, abym zrozumiała.

Są jakieś przedmioty z których jesteś po prostu 'asem', przychodzisz na lekcje bez żadnego przygotowania a piątki same wpadają? ;)
Zdarza się, że czasami uda się bez przygotowania zdobyć jakąś piątkę. Jednak zdarza się to bardzo rzadko, bo na każdą lekcję trzeba się przygotować.

Byłaś zaskoczona tym, że to właśnie Ty osiągnęłaś najlepsze wyniki, pokonując tak naprawdę wszystkich gimnazjalistów?
Tak, nawet bardzo! Nie spodziewałam się tego, że osiągnę najlepsze wyniki, bo jest dużo uczniów, którzy też uczą się bardzo dobrze.

Czy chciałabyś powtórzyć swój sukces i zakończyć ten rok szkolny również z najwyższym wynikiem?
Jeśliby się udało, to tak, ale jak już mówiłam, jest dużo takich osób, które mają dobre wyniki.

Tak na koniec, masz może jakąś receptę dla wszystkich uczniów na lepsze wyniki w nauce albo chociaż na to, jak odnaleźć trochę chęci, aby się do tego zabrać? ;)
"Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek'' ~ Albert Einstein.

Słyszałam, że jesteś też uzdolniona artystycznie i przede wszystkim kreatywna.
W wolnym czasie lubię jeszcze grać na gitarze. Lubię też spędzać czas z rodziną na wycieczkach rowerowych. Spotykać się z przyjaciółmi.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę dalszych sukcesów ;)
Dziękuję i nawzajem :)

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.