13 grudnia - Dzień Otwarty

kiermasz

mpn 13mpn 17W ramach obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę,uczniowie klas I – III w dniu 5 listopada 2018 r. odwiedzili pobliskie miejsca pamięci narodowej w Gminie Siennica:

- Muzeum Siennickie, dawna Izba Pamięci Siennickich Szkół

- skwer im. Jana Pawła II - Kamień z napisem „1918 – 28 Wolnej Szkole Polskiej”

- pomniki w ogrodzie Zespołu Szkół - kamień upamiętniający 100 – lecie strajku w Seminarium Nauczycielskim w Siennicy, głaz poświęcony pamięci nauczyciela i żołnierza Antoniego Królikowskiego, poległego w 1920 r.

- krzyż przy zbiegu ulic Mińskiej i Akacjowej, który jest symbolem walki o wiarę i polskość.Upamiętnia walkę o prawo używania języka polskiego w szkołach pod zaborem rosyjskim.Pierwszy krzyż w tym miejscu został postawiony potajemnie w czerwcu 1905 r.Na krzyżu widniał napis: "Boże zlituj sie nad narodem polskim i wybaw go z niewoli.Wierni synowie ojczyzny,1905 r.W 2005 roku stanął nowy krzyż.Umieszczono na nim tabliczkę taką, jak poprzednio i dodano drugą z napisem:"W 100 rocznicę zmagań z carskim zniewoleniem o wiarę i język ojcow naszych".Obecnie przy tym krzyżu ubierany jest ołtarz na Boże Ciało.

- cmentarz przykościelny – zbiorowa mogiła powstańców z Powstania Listopadowego, którzy zginęli na polach Żakowa w dniu 4 listopada 1863 roku

- cmentarz parafialny –zbiorowa mogiła żołnierzy polskich, groby żołnierzy z Powstania Styczniowego, groby oficerów wojsk polskich z okresu rozbiorów, bezimienne groby żołnierzy polskich z września 1939 r.

-Wólczańska Góra – symboliczny grób żołnierza - Kpr.W.P.Piotra Szczuckiego z Krzemieńca, poległego w kampanii wrześniowej 1939 r. Po wojnie jego prochy zostały przeniesione do zbiorowej mogiły na cmentarzu

Minutą ciszy i zapaleniem światełek pamięci zlożyliśmy hołd wszystkim poległym w walkach za ojczyznę.Dziekujemy p.Taduszowi Gnoińskiemu , kustoszowi MuzeumPamięci w Siennicy, za zapoznanie nas z naszą najbliższą historią, historią naszej małej ojczyzny.

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.