Autor: p. dyr. A. Duszczyk

O 15-leciu Polski w Unii Europejskiej, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 228. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypomnieli całej społeczności szkolnej uczniowie klasy VII SP, w przygotowanej pod kierunkiem p. Teresy Dydek i p. Mileny Majkrzak - uroczystości.
maj01

Hasło: Wolność, Naród, Ojczyzna było hasłem przewodnim naszej uroczystości. Organizatorzy przypomnieli historię naszych barw narodowych, a ważnym motywem dekoracji był orzeł biały, niejako podźwigający biało-czerwoną.
To jedyna taka okazja w roku, kiedy podczas jednej uroczystości, w obecności sztandaru szkoły, mogliśmy uroczyście zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i Odę do Radości, Hymn Unii Europejskiej. A wspominając trudne i bolesne dzieje naszego Narodu aż po współczesność, oddać hołd wszystkim, którzy oddali życie za Wolność naszego kraju. Jeszcze większe emocje towarzyszyły, zwłaszcza przedstawicielom starszego pokolenia, kiedy na scenie padły pierwsze takty i wybrzmiała piękna, historyczna dzisiaj piosenka Krzysztofa Klenczona i Czerwonych Gitar - Biały Krzyż.
Nie zabrakło pięknych wierszy, Majowej Jutrzenki, solowego wykonania Krzysia na pianinie oraz krótkiej lekcji, czym jest Konstytucja, przygotowanej pod postacią Sejmiku Uczniowskiego. Uczniowie przypomnieli rolę Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica czy Stanisława Małachowskiego.
Zebrani usłyszeli słowa Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego władcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Docenianego jako inicjatora, stanowczego zwolennika i współautora reform ustrojowych przeprowadzonych przez Sejm Czteroletni, a równocześnie krytykowanego za to, że nie zdołał zapobiec rozbiorom i w konsekwencji upadkowi Rzeczypospolitej.
Serdeczne podziękowania dla Uczniów kl. VII oraz Nauczycieli - p. Teresy i p. Mileny, przygotowujących uroczystość.

maj02

Rekrutacja - Oddział Przedszkolny

Terminarz wydarzeń

terminarz0

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.