Autor: Malwina Barcikowska kl.III. Gim.  foto: p. T. Dydek

grun 00

Piąty dzień przypominał nam o nieubłaganym biegu czasu. Był to nasz ostatni dzień nad morzem. Cała wycieczka w pocie czoła sprzątała na błysk swoje pokoje oraz dokładnie pakowała walizki. Po śniadaniu wyruszyliśmy na pożegnanie z morzem. Na pamiątkę zabraliśmy ze sobą naszą własną tyczkę, na której zgromadziliśmy podpisy wszystkich wycieczkowiczów. Następnie wyruszyliśmy do ostatniego punktu programu, Grunwaldu.

Myślę, że nikt lepiej nie zna daty 1410 niż uczniowie naszej szkoły. Bitwa pod Grunwaldem jest jedną z największych bitew w historii średniowiecza. Jest punktem kulminacyjnym wojny polsko-krzyżackiej, zakończonej w 1411 roku pierwszym pokojem toruńskim. Do walki stanęły połączone oddziały polsko-litewskie wspierane przez odziały tatarskie i ruskie, przeciwko potężnemu Zakonowi Krzyżackiemu. Zwycięstwo Polski rozniosło się echem po całej Europie. Weszliśmy do muzeum, gdzie zobaczyliśmy wystawę broni oraz zbroi rycerskiej w tamtych czasów, a pan przewodnik doskonale przedstawił nam, jak wyglądało użycie broni oraz sama bitwa. Na koniec obejrzeliśmy pomnik grunwaldzki i ruszyliśmy w drogę powrotną, w czasie której pani Milena przygotowała quiz historyczny, dotyczący bitwy. Zwycięzcą okazał się być Kacper Grzęda. Przez całą drogę powrotną uczniom towarzyszyła muzyka, chociaż niektórzy woleli odespać. Wróciliśmy około godziny 20. Uczniowie spotkali się z rodzicami. Były uściski, śmiechy i podziękowania za wspaniałą wycieczkę.

grun 01

grun 30

grun 31

grun 32

Wycieczka jak najbardziej się udała. Wspaniała atmosfera nas nie opuszczała, a nad wszystkim czuwali opiekunowie. Myślę, że wyjazd zapamiętają szczególnie uczniowie, którzy spędzają swoje ostatnie dni ze swoją klasą i nauczycielami. Mimo że ciałem jestem na Mazowszu, to Pomorze definitywnie skradło mi serce.

Rekrutacja - Szkoła Podstawowa

Rekrutacja - Oddział Przedszkolny

Terminarz wydarzeń

terminarz0

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.