Autor: p. dyr. A. Duszczyk

13 września 1939 r. Siennica została niemal doszczętnie spalona przez Niemców. 80 lat później, w piątek 13 września 2019 r. na cmentarzu parafialnym poczty sztandarowe OSP z Siennicy, Żakowa, Zglechowa, Starogrodu i Grzebowilka wraz z pocztami szkół z Nowej Pogorzeli, Grzebowilka, Siennicy (PSP i ZS), Starogrodu i Żakowa oddały hołd przy mogile zbiorowej żołnierzy poległych w walkach w obronie naszej Ojczyzny.

rocznica 0

Ksiądz Proboszcz Marek Kasprzak przewodził modlitwie, a Pan Wójt Stanisław Duszczyk podkreślił odwagę i męstwo żołnierzy polskich, przywołując w pamięci wydarzenia sprzed 80 lat. Delegacje złożyły hołd i biało-czerwone kwiaty a Przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Jakub Mazek odczytał wiersz „Modlitwa” K. Wierzyńskiego.
Podczas uroczystej Mszę św. za Ojczyznę, Pan Tadeusz Gnoiński (kustosz Siennickiego Muzeum Szkolnego) wygłosił prelekcję historyczną nt. „Wrzesień 1939 w Siennicy” a chór Kanon zadbał o oprawę muzyczną.
Na koniec uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na wojskową grochówkę na dziedzińcu kościoła.
Z tej też okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Siennicy wydała Jednodniówkę, dzień po dniu opisującą zmagania mieszkańców z najeźdźcami.
Publikacja zawiera unikatowe zdjęcia Siennicy sprzed 1939 r. oraz fragmenty wspomnień Sienniczan i relacji wojskowych.

rocznica 1

rocznica 2

rocznica 3

rocznica 4

rocznica 5

rocznica 6

rocznica 7

rocznica 8

rocznica 9

Rekrutacja - Szkoła Podstawowa

Rekrutacja - Oddział Przedszkolny

Terminarz wydarzeń

terminarz0

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.