Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego w Żakowie

 

AKTUALNOŚCI:

Autor: p. I. Misior - Zadrożna
Cztery tygodnie temu powitaliśmy nowy rok szkolny. Już we wrześniu wiemy,
że nie będzie to tylko czas spędzony jedynie z  książkami  i zeszytami, ale znajdzie się też miejsce na przygodę, ciekawostki i poznawanie świata. W dniach23-25 września uczniowie kl. II-V wyjechali na wycieczkę na Mazury. Podczas trzech dni odwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, które nie tylko wiele nas nauczyły, ale rozbawiły i rozbudziły naszą ciekawość świata.

mazury00

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Mikołajki, miastonad jeziorami: Tałty i Mikołajskim. Odpoczywaliśmy po trudach podróży na ławeczce, by wykonać pamiątkowe zdjęcie z legendarnym ?Królem Sielaw?, który na stałe wpisał się w historię i herb tego urokliwego  miasteczka. Jeszcze tylko krótki spacer po tamtejszym porcie, ciche westchnienie zachwytu nad pięknymi łodziami zacumowanymi przy brzegu, obowiązkowe pamiątki i mogliśmy ruszać w dalszą podróż .
Już niebawem wjechaliśmy do Pięknej Góry? miejscowości, gdzie  znajdował się Gwarek- ośrodek wypoczynkowy. Zakwaterowanie, obiad, krótki odpoczynek i już czekały na nas mazurskie atrakcje. Przemili animatorzy ? pani Misia i pan Michał przybliżyli nam czym jest leśny survivali team building. W pobliskim lesie mieliśmyw grupach zbudować szałas z patyków i gałęzi, a później przy pomocy krzesiwa i brzozowej kory rozniecaliśmy ognisko. Aż trudno uwierzyć, że można się tak dobrze bawić bez telefonu i Internetu, ale za to z kolegami. Pani Misia pokazała nam  w jakie  ciekawe gry można się bawić na dworze wykorzystując bardzo proste rzeczy takie jak kawałki drewna  i sznurka. Najważniejsza (jak zwykle) była współpraca i logiczne myślenie (to przecież takie proste ? prawda?!).  Po dniu pełnym wrażeń przyszedł czas na pyszną kolację i pierwszą noc w naszym ośrodku. Zegar tykał nieubłaganie i cisza nocna zaskoczyła niektórych nawet na korytarzu.
Drugiego dnia poznaliśmy naszego przemiłego przewodnika- pana Witosława, który opowiadał nam o ciekawostkach Warmii i Mazur. W Świętej Lipce  odwiedziliśmy barokowe  sanktuarium Maryjne, gdzie wysłuchaliśmy koncertu wykonanego na organach z ruchomymi figurkami. Następnie podziwialiśmy przepiękny zamek w miejscowości Reszel. Jeszcze tylko szybka drożdżówka w lokalnej cukierni ? Szabelski? i wyruszyliśmy do Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych ?Mamerki?? miejsce ponure, ale każdy Polak (ten duży i mały) powinien je zobaczyć.Jest to jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.30 ogromnych  schronów  zachowało się do naszych czasów. Nie lada wyczynem było wejście na 39 metrową ażurową wieżę, z której rozciągał się widok na jedno z największych mazurskich jezior ?Mamry.
Po solidnej lekcji historii mogliśmy odetchnąć w ośrodku. Rozmyślania o smutnych wojennych czasach rozwiały się przy ognisku nad brzegiem jeziora Tałty. Przyblasku płomieni pojawili się - Indianie. Ci niezwykle energetyczni i sympatyczni przybysze uczyli nas indiańskiego tańca, a potem zabrali nas na polowanie, po którym musieliśmy w zabawny sposób wyprać poncho. Zabawy zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek i gorącą herbatką , gdyż wieczory nad mazurskimi jeziorami są już niestety chłodne.
Trzeciego dnia zwiedzaliśmy Giżycko. Spacer po tamtejszym molo, wizyta na wieży ciśnień (129schodków), jedynym w Polscemoście obrotowym oraz rejs statkiem po mazurskich jeziorach to tylko kilka z atrakcji, które mieliśmy okazję zobaczyć i doświadczyć w tej stolicy polskiego żeglarstwa.
Po obfitym obiedzie z plecakiem pełnym uśmiechu, pamiątek i dobrych wspomnień wróciliśmy do Żakowa. Takie wycieczki, nie tylko bawią, ale także nas wiele uczą. Czekamy na następną.

 

mazury02

 

mazury03

 

mazury04

 

mazury05

 

mazury06

 

mazury07

 

mazury08

 

mazury09

 

mazury10

 

mazury11

 

mazury12

 

mazury13

 

mazury14

 

mazury15

 

mazury16

 

mazury17

 

mazury18

 

mazury19

 

mazury20

 

mazury21

 

mazury22

 

mazury23

 

mazury24

 

mazury25

 

mazury26

 

mazury27

 

mazury28

 

mazury29

 

mazury30

 

mazury31

 

mazury32

 

mazury33

 

 

mazury34

 

mazury35

 

 

You have no rights to post comments

Aktywna tablica

aktywna tablica

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

gab 07

Pro Masovia dla Żakowa

promasovia

Zielone szkoły - galerie

Programowanie - ucz się i startuj w konkursach

business-15822 640

Impreza? Tak, ale bezpiecznie!

Sport

berek

UKS ?BEREK? ŻAKÓW realizuje zadanie publiczne pod tytułem: Organizacja zajęć sportowych, lekkoatletyki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz udział w zawodach sportowych dzieci i młodzieży w okresie od dnia 1 lutego 2018r. do dnia 31 grudnia 2018r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem Gminy Siennica  reprezentowanym przez wojta p. Grzegorza Zielińskiego a Uczniowskim Klubem Sportowym ?Berek? Żaków. Kwota dotacji wynosi 5000 zł + środki własne 500 zł.

 

Aktualności

Podsumowania

20-lecie Berka

20-lecie Berka - prezentacja (pdf)

Ale zajrzyj także tu:

 herb2

Oszczędzaj i Ty!

zakow

Sekretne drzwi

Sprawdź, dokąd Cię przeniosą?
drzwi2

OSP Żaków

Logowanie

Nowy artykuł

Biegi przelajowe 0-III, 2015

Galeria filmów - kategorie:

W ostatnim okresie pojawiło się wiele filmów z udziałem naszych uczniów. Zachęcamy do oglądania!

Obejrzyj także ten film:

http://razem.tv/film/abp-henryk-hoser-jestesmy-powolani-aby-swiadczyc-ludziom-wszelkie-dobro-milosc-i-milosierdzie

 

 

 

Copyright © 2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.