Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
...

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Zawiszy Czarnego w Żakowie

 

AKTUALNOŚCI:

1. Poprawa klasówki Rolnictwo i Przemysł

3A - 11V

3B - 12V

 

2. Klasówka Usługi plus Zeszyty Ćwiczeń

3A - 18 V

3B - 12 V

 

3. Poprawa o Środowisku przyrodniczym

3A - 25 V

3B - 19 V

 

4. Poprawa Ludność i urbanizacja

3A - 1 VI

3B - 1 VI

 

5. Odp. ustna Ludność i urbanizacja

B. P. - 12 V

M. P. - 12 V

 

 

Natalia Stojak kl. III, pod opieką p. Teresy Dydek

 Myślę, więc jestem? – esej

- pamięci p. Teresy Matwiej

Cogito ergo sum! – powiedział w XVII w. Kartezjusz w swojej Rozprawie o metodzie właściwego kierowania rozumem i poszukiwania prawdy w nauce
i znalazł się w panteonie największych mędrców wszech czasów. A ja? Ja mam swój mały świat, w którym jest miejsce na literaturę, teatr, film… i też mam poczucie, że istnieję naprawdę.

Literatura wkradła się w moje łaski i daje mi coraz więcej radości. To dzięki obcowaniu z nią, niczym Panna Cogito, rozmyślam o życiu, o konsekwencjach swojego postępowania , poszukuję prawdy o świecie, o sobie samej, o innym człowieku, chcę mieć wpływ na swoją przyszłość, zauważam piękno naszych staropolskich zwyczajów. Jakie będą efekty moich obecnych starań, aby nauczyć się najdostojniejszego z polskich tańców – poloneza, okaże się 1 lutego podczas inauguracji tegorocznej szkolnej zabawy choinkowej i obiecuję, że o naszym polonezowym występie i urokach tego tańca też napiszę.

-Czasami trzeba się pochwalić – mawiają mądrzy… więc się podzielę z wszystkimi swoją obecną największą radością. Od kilku lat bardzo chętnie i z wielokrotnymi sukcesami biorę udział w konkursach polonistycznych, a 20 grudnia 2013 – w dzień szkolnej Wigilii - świętowałam swój największy, jak dotychczas, sukces w nauce – awans do ostatniego etapu kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z języka polskiego na poziomie wojewódzkim. Zaś następnego dnia miałam pierwszy raz w życiu okazję obserwować pracę ekipy telewizyjnej i wystąpić w programie telewizyjnym.

Setki metrów kabla, reflektory, kamery, mikrofony, sztab ludzi. Aż tyle było potrzeba, abyśmy w telewizji mogli obejrzeć reportaż z naszym udziałem. Wszystko potoczyło się w bardzo szybkim tempie. Praca ekipy telewizyjnej jest niesamowicie doskonale zorganizowana. Wystarczyły tylko cztery godziny przygotowań i nagrań, aby ten program powstał. Zanim dotarłam do domu, aby obejrzeć nasz występ, wyobrażałam sobie te wszystkie telewizyjne sprzęty towarzyszące nagraniu, które pojawiając się na obrazie rozpraszają widza i spychają osoby występujące na drugi plan. Jakże miłe było zaskoczenie, gdy zobaczyłam, że to my jesteśmy bohaterkami reportażu. Co więcej, kolory wydawały się żywsze, a miejsce nagrań czyste i uporządkowane. Operatorzy kamer to już artyści. Potrafią ukazać na ekranie to, co chcą, aby było ukazane, kreując tym sposobem telewizyjną rzeczywistość taką, jaka według nich ma być.

Odkąd pamiętam – szkolny teatr, w ważne świąteczne dni, zawsze był ze mną. Dzień 20 grudnia 2013 należał także do tych urokliwych, teatralnych dni. Jak w naszym gimnazjalnym zwyczaju, role Józefa i Maryi w jasełkach przypadły trzecioklasistom. Tym razem Kindze i Bartkowi. Swoim zaangażowaniem i podejściem do odtwarzanych ról Świętej Rodziny wzruszyli oni widownię. Szkolna Wigilia bez jasełek byłaby niczym zabawa bez muzyki. Dziękujemy siostrze Dorocie, że poszukując aktorów, nie ominęła sali 35, w której byliśmy my.

Bilbo Baggins, Gandalf Szary, drużyna krasnoludów, Śródziemie, Samotna Góra, legowisko smoka Smauga... Któż z nas kochających filmowe fantasy nie chce zobaczyć dalszych przygód tych fantastycznych bohaterów oraz tych magicznych miejsc? Dobrze wiemy, że CHCIEĆ TO MÓC, więc znaleźliśmy sposób, abyśmy nie musieli pokonywać organizacyjnego trudu, żeby być w kinie. Zawalczyliśmy o nagrodę w tegorocznej edycji programu Tesco dla szkół „Talent do niemarnowania”. Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmiku na temat niemarnowania żywności. Większość trzeciej klasy, na czele z Honoratą i Filipem, zaangażowała się w nagranie tego filmu, zaś cała szkoła, nasi znajomi i znajomi naszych znajomych wzięli udział w głosowaniu na nagranie naszego autorstwa. I udało się! Po wielkim trudzie włożonym w przygotowanie filmu, po nieprzespanych nocach poświęconych głosowaniu, udało nam się wygrać na rzecz naszej szkoły salę kinową. Cóż za radość! W najbliższym czasie jedziemy na uroczystą galę wręczenia nagród, a potem zamierzamy zorganizować dawno już zaplanowaną noc filmową w naszej szkole. Naszym Paniom od języka polskiego życzę, aby ta nowa sala kinowa owocnie wspomagała je w kształceniu kolejnych pokoleń szkolnych polonistów.

Mamy styczeń – dokładnie rok temu odeszła od nas na zawsze moja pierwsza nauczycielka języka polskiego w gimnazjum, świętej pamięci p. Teresa Matwiej, której niewątpliwie zawdzięczam bardzo wiele. Jak wszyscy wiemy, Pani Teresa zawsze wkładała w swoją pracę i w życie społeczności szkolnej całe swoje serce i poświęcała cały swój wolny czas, więc z pewnością mogę powiedzieć, że dzisiaj też byłaby na pewno bardzo dumna z naszych dokonań.

 

Część tajna

Wprowadź hasło

Aktywna tablica

aktywna tablica

Gabinet profilaktyki zdrowotnej

gab 07

Pro Masovia dla Żakowa

promasovia

Zielone szkoły - galerie

Programowanie - ucz się i startuj w konkursach

business-15822 640

Impreza? Tak, ale bezpiecznie!

Sport

berek

UKS „BEREK’ ŻAKÓW realizuje zadanie publiczne pod tytułem: Organizacja zajęć sportowych, lekkoatletyki, piłki nożnej, tenisa stołowego oraz udział w zawodach sportowych dzieci i młodzieży w okresie od dnia 1 lutego 2018r. do dnia 31 grudnia 2018r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Urzędem Gminy Siennica  reprezentowanym przez wojta p. Grzegorza Zielińskiego a Uczniowskim Klubem Sportowym „Berek” Żaków. Kwota dotacji wynosi 5000 zł + środki własne 500 zł.

 

Aktualności

Podsumowania

20-lecie Berka

20-lecie Berka - prezentacja (pdf)

Ale zajrzyj także tu:

 herb2

Oszczędzaj i Ty!

zakow

Sekretne drzwi

Sprawdź, dokąd Cię przeniosą?
drzwi2

OSP Żaków

Logowanie

Nowy artykuł

Biegi przelajowe 0-III, 2015

Galeria filmów - kategorie:

W ostatnim okresie pojawiło się wiele filmów z udziałem naszych uczniów. Zachęcamy do oglądania!

Obejrzyj także ten film:

http://razem.tv/film/abp-henryk-hoser-jestesmy-powolani-aby-swiadczyc-ludziom-wszelkie-dobro-milosc-i-milosierdzie

 

 

 

Copyright © 2020 Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Żakowie Rights Reserved.